بستن
FA EN AR RU FR CHI

اکران مستند بلند مهاجران

اکران مستند بلند مهاجران


اکران مستند بلند مهاجران

مستند مهاجران به کارگردانی خانم سهیلا پورمحمدی و با موضوع مهاجرت بی­رویه به روستاهای استان گیلان در عصر 17 تیرماه 99 در سالن اجتماعات پژوهشکده گیلانشانی، به نمایش درآمد. در ابتدای جلسه دکتر موسوی، رییس پژوهشکده گیلانشناسی به جایگاه رفتند و ضمن خوشامد به حاضران گفتند: مهاجرت مساله­ای است از ابعاد مختلفی قابل بررسی است و به نظر همه مشکلات با گفتگو در جامعه و محیطهای علمی و دانشگاه قابل حل خواهد بود. امیدواریم دانشگاهها، مصلحان اجتماعی هنرمندان، روزنامه­نگاران و دغدغه­مندان توسعه گیلان در پی حل این مساله از طریق گفتگو و رای­زنی باشند. ما می­خواهیم بگوییم شمال و گیلان نباید مورفینی برای دردهای مسافران باشد. حق زنذگی زیبا برای همه است و نقطه اسایش را باید برای همه ایحاد کرد. و نباید این اندیشه مخرب که شمال را مصرف و تمام کنیم.

در دهه چهل و‌پنجاه و در دوره پهلوی دوم دریا و رفتن به ساحل به عنوان تفریح برای ایرانیان باب گردید. با نگاهی به تاریخ می­بینیم که رضا شاه شمال را طلا و‌جواهری می­دانست که با کشیدن راه تلاش کرد که شمال برای تهرانیان قایب دسترسی شود. و اینگونه میدان رزم شمال به میدان بزم تبدیل شد و‌گیلان که قبله آمال مبارزان بود تبدیل به قبله آمال تن آسایان شد. و در عصر کنونی شمال خاطره ساز جایگزین شمال تاریخ ساز شده است.

اما دهه شصت دوره ای است که شمال دوباره به شکل شمال قبلی بر می­گردد و در دهه هفتاد و هشتاد تهرانیان روزهای تعطیل خود را اینجا می­گذرانند. البته باید گفت اگر هر مهمانی به گیلان ما می آید غیر از محاسن، معایببی نیز دارد، و ما باید امانتدار این طبیعت که امانتی در دست ماست باشیم.

و اکنون شمال استعاره ای شد برای رهاشدگی که در آن تقریبا به طور محسوسی قوانین و هنجارها کمرنگ تر است. در سالهای اخیر بسیاری از مردم استانهای دیگر شمال را به عنوان خانه دوم انتخاب کرده اند و این مساله تاثیرات زیادی بر بافت اجتماعی و فرهنگی استان خواهد داشت. در این جلسه محققان اصلی ما در خصوص مهاجرت مانند آقای دکتر علیزاده و آقای دکتر آمارحضور دارند و بنده کارشناس نیستم و نمی­خواهم بگویم مهاجرت خوب نیست اما مهاجرت معکوس چندان درست نیست و باید برای آن راهکاری اندیشید.

قبل از آغاز اکران مستند مهاجران کارگردان فیلم خانم سهیلا پورمحمدی به جایگاه آمدند و از حاضران تشکر و قدردانی نمودند .خانم پورمحمدی مستندساز گیلانی متولد شهرستان رودبار بعنوان یک فیلمساز جوان مستندهای زیادی با عنوان پرنده افلاک، مسلخ زیتون، سیدیونس و اقبالی را در کارنامه خود دارد. این کارگردان که توجه ویژه­ای به موضوعات استانی نشان داده است در اثر جدید خود تحت عنوان «مهاجران» به موضوع مهاجرت بی­رویه به روستاهای گیلان پرداختند.