بستن
FA EN AR RU FR CHI

مراسم بزرگداشت استادمحمدعلی جعفری دوآبسری

مراسم بزرگداشت استادمحمدعلی جعفری دوآبسری


مراسم بزرگداشت استادمحمدعلی جعفری دوآبسری

برنامه پاسداشت محمدعلی جعفری دوآبسری  در تا ریخ 9 آذرماه در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی، با خیرمقدم به مدعوین و تشکر از همه که بخاطر فرهنگ دراین مکان جمع شده­ اند تا این گردهمایی در تاریخ این پژوهشکده ثبت گردد، صحبتهای خود را آغاز کردند. ایشان با تشکر از حضور مدعوین اذعان داشتند که «خدا را امروز شکر میکنم که این سالن به احترام اهالی فرهنگ این اجتماع عظیم را به خود می بیند. امروزصحبت در این جمع برای من سخت است زیرا معلمان من، اساتید و دوستان بسیاری در این جمع هستند که سخن گفتن را برای من سخت می کنند. به اعتقاد بنده یکی از افرادی که نقد عمرشان را جهت زنده نگه داشتن فرهنگ رودبار داده­ اند استاد جعفری دوآبسری است. و باید کتاب فرهنگ عامه رودبار ایشان توسط همه رودباری­ها خوانده ونگهداری شود. آقای استاد جعفری عزیز واقعا وفادار به فرهنگ زاد و بوم خودش بوده است ایشان یک عمر در کلاسهای درس خود ادبیات را به جوانان این مرز و بوم آموزش دادند. همیشه با عشق و شور تدریس کرده­اند واکنون نیز در این شرایط سنی با شور و هیجان دراین جمع حضور یافتند و این کم چیزی نیست و با همین روحیه سیمای فرهنگ و زندگی مردم رودبار را در آثار خود منعکس کرده­اند و به نظر من این بسیار ارزشمند است».

«من فکر میکنم راه نجات ایران فرهنگ است و آقای جعفری  عزیز برای این مهم فرصت مغتنمی است. به عقیده بنده "مرد فولکور رودبار" استاد جعفری دوآبسری است و این نکته را به عنوان یک مردم شناس عرض می کنم. لازم به ذکر می دانم که مردم شناسی همواره با ادبیات و بزرگان ادبیات همراه بوده و آثار بزرگان چون هدایت، جلال آل احمد و... در شکل گیری مردم شناسی موثر بوده است. در جهان نیز این گونه است که مردم شناسی و ادبیات باهم پیوند عمیق و وثیقی دارند.

ما و اهالی رودبار هم ممنون شماییم و هم مدیون شما، که در سواد قومی ما نقش داشتید و این یعنی شکل گیری هویت ما. من به شخصه کتاب فرهنگ عامه ایشان را همیشه مرور می کنم و اصطلاحات، مثلها و باورهایی که در این اثر جمع شده را می خوانم و هربار چیز جدیدی از آن دریافت می کنم. آقای استاد دوآبسری مردم نگاری است که  پیچ و خمها و رنجهای زندگی مردمان سرزمین خود را در آثار خویش منعکس کرده­اند و این تعهد به جامعه  و همراه و همدرد آن شدن بسیار ارزشمند است.»

دکتر موسوی در ادامه با تشکر مجدداز زحمات استاد دوآبسری وو آرزوی موفقیت برای اهالی فرهنگ گیلان و ایران  به سخنان خود پایان دادند.

یادآوری از فعالیتهای ایشان و شرح مختصری از زندگی نامه ایشان ارائه گردید:

1333 در بخش دوآبسری رودبار به دنیا آمدند و دوره 6 ساله ابتدایی را در  دبستان سیروس و دوران دبیرستان را در دبیرستان الهی نازی آباد تهران گذراندن.

در سال 58 در رشته کارشناسی علوم تربیتی از دانشگاه آذربایجان غربی (دانشگاه تبریز) فارغ التحصیل شدند. استاد جعفری به استخدام آموزش و پرورش درآمدند. و در دبیرستانهای ساوجبلاق ، مهرشهر کرج، رودبار، رشت، به تدریس ادبیات فارسی پرداختند. اما آثار فرهنگی استاد از سال 1386 آغاز شد ایشان به کار مطبوعاتی روی آوردند و مقاله هایی را در زمینه های متفاوت اجتماعی و سیاسی در نشریه شکوفه های زیتون و دیگر نشریه های شناخته شده استان گیلان مانند نشریه ره آورد گیل و نشریه گیله ­وا منتشر شد این آثار عبارتند از:

حوزه فرهنگ عامه و گویش رودباری:

ـ نخستین کتاب در 1386 با نام رفیق و نارفیق در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و به گویش رودباری منتشر شده است.

ـ کتاب فرهنگ عامه مردم رودبار به لحاظ تنوع موضوعی و جامعیت در خورد توجه هستند و اولین کار نوشتاری در قالب فرهنگ رودبار این کتاب است. در این کتاب از بازیهای

- واژگان آواها و نواهای رودباری

-  افسانه پیرمرد و دختر یکی یکدانه اش

- اصطلاحات آب و آبیاری چند روستای رودبار

- فیلده دهی بزرگ بر بلندای رودبار

- تات و زبان تاتی

- رابطه ها و علقه های انسان و حیوان در روستا

- پژوهشی جامع در مورد بازیهای شهرستان رودبار

- گذری بر دیار زیتون

- معرفی بازیهایی از دیار رودبار

-اصطلاحات کوه و کوهنوری

-اسطوره های فرهنگ رودباری

-....

استاد جکتاجی، مدیر مسئول نشریه گیله وا و انتشارات گیلکان، به جایگاه رفته و سخنرانی نمودند. ایشان با خیرمقدم وسلام به حضار از بودن در جمع بزرگداشت استاد جعفری ابراز خوشحالی کردند. ایشان با تاکید بر لزوم توجه به فعالین حوزه فر هنگ در شهرستانها به سابقه آشنایی خود با استاد جعفری اشاره کردند و بیان داشتند که 10 سال پیش استاد به دفتر نشر گیله وا آمدند و با همان انرژی که امروز صحبت می کنند خودشان را معرفی کردند و گفتند که در حوزه فرهنگ و هنر گیلان و رودبار کار میکنند. بنده نیز علاقمند بودم که افرادی مانند استاد دوآبسری که فعال حوزه فرهنگ رودبار هکاری کنم چون معتقد بودم که به فرهنگ رودبار کم پرداخته شده است و برهمین اساس کتاب فرهنگ عامه رودبار نشر گیلکان (که بنده ناشرش هستم) منتشر کردیم. همینقدر بگویم که آقای جعفری آدمی هستند جدی، پیگیر،مصر وشدیدا عاشق فرهنگ فولکلور منطقه خودشان هستند. در ادامه آقایان مهرپور و احمد محسنی به اجرای تصنیف و شعر پرداختند.

در ادامه آقای استاد جعفری دوآبسری به جایگاه رفتند و سخنان خود را با تشکر از ریاست پژوهشکده گیلان شناسی و مهمانان حاضر در جلسه آغاز کردند. ایشان ضمن مروری بر چگونگی نشو و نمای خود در روستای دوآبسر خلاصه ای از نحوه شکل ­گیری علاقمندی خود به فرهنگ و هنر فولکلور رودبار را ذکر نمودند و براین نکته تاکید کردند که عامل و مشوق ایشان در کلیه دوران فعالیت فرهنگی مردم بومی و تشویق­ هایشان بوده است. ایشان با اشاره به کتاب فرهنگ عامه رودبار گفتند: خوشحالم که مردم با خواندن این کتاب می خندند و این باعث افتخار است که توانستم باعث خنده مردم شوم».

در پایان جلسه لوح تقدیر و هدایایی به پاس یک عمر فعالیت در عرصه فرهنگ و هنر رودبار به استاد جعفری دوآبسری تقدیم شد.