بستن
FA EN AR RU FR CHI

مراسم تبادل تفاهم نامه همکاریهای دوجانبه دانشگاه های ایروان و گیلان در پژوهشکده گیلان شناسی

مراسم تبادل تفاهم نامه همکاریهای دوجانبه دانشگاه های ایروان و گیلان در پژوهشکده گیلان شناسی


مراسم تبادل تفاهم نامه همکاریهای دوجانبه دانشگاه های ایروان و گیلان در پژوهشکده گیلان شناسی

مراسم تبادل تفاهم نامه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی بین دانشگاه دولتی روسی-ارمنی اسلاونیه ایروان و دانشگاه گیلان، روز دوشنبه نهم اسفند ماه 95، در محل پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد. این تبادل توسط دکتر گارنیک آساطوریان، رییس دانشکده شرق شناسی دانشگاه دولتی روسی-ارمنی اسلاونیه ایروان به نمایندگی از این دانشگاه و دکتر سید هاشم موسوی، رییس پژوهشکده گیلان شناسی به نمایندگی از دانشگاه گیلان انجام شد.

دکتر موسوی ضمن خیر مقدم به میهمانان، پژوهشکده گیلان شناسی را به عنوان تنها مرکز فعال استان شناسی زیر نظر وزارت علوم ایران که رشته ایران شناسی با سه گرایش تاریخ و تمدن، فرهنگ و واژگان و ایران شناسی عمومی در آن دایر است معرفی و درباره فعالیتهای مختلف همچون جمع آوری اسناد نهضت جنگل و... در این پژوهشکده توضیحاتی داد. وی این تفاهم نامه را فرصتی برای تبادل فرهنگی، فعالیت های پژوهشی و برگزاری همایش های مشترک، تبادل دانشجو و همچنین همکاری در جمع آوری و تبادل اسناد و مدارک به صورت دو جانبه دانست. در ادامه دکتر آساطوریان روندهای گیلان شناسی و ایران شناسی را به عنوان علوم بین المللی و از رشته های اصلی و قدیمی شرق شناسی معرفی و با اشاره به ایجاد روندهای جدید شکل گیری علوم انسانی در قفقاز و ارمنستان، به ویژه در چارچوب دانشگاه اسلاونیه که نماینده مکتب ایران شناسی ارمنستان است، این تفاهم نامه را پدیده ای تاریخی دانست و اظهار امیدواری کرد اولین راهگشای ارتباط دو طرفه باشد.

گفتنی است این تفاهم نامه همکاری به همت گروه همکاری های علمی بین الملل دانشگاه، در زمینه های مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی، تبادل دانشجو و استاد منعقد و به امضای دکتر آرمن داربینیان، رییس دانشگاه دولتی روسی-ارمنی اسلاونیه ایروان و دکتر احمد رضی، رییس دانشگاه گیلان رسیده است.