بستن
FA EN AR RU FR CHI

مراسم تکریم و الگوسازی استاد مصطفی رحیم پور

مراسم تکریم و الگوسازی استاد مصطفی رحیم پور


مراسم تکریم و الگوسازی استاد مصطفی رحیم پور

مراسم تکریم و الگوسازی استاد مصطفی رحیم پور، شاعر، ترانه سرا و خواننده آوازهای بومی و آئینی گیلانی ساعت 9 صبح روز پنجشنبه 23 آبان 98 در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار گردید. دراین مراسم تعدادی از مسئولین کشوری و استانی، دانشگاهیان؛ هنرمندان و علاقمندان حوزه فرهنگ و ادب و حضور داشتند. این آیین پاسداشت توسط بنیاد نخبگان گیلان و با همکاری پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار گردید. در ابتدای مراسم دکتر موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی، با حضور در جایگاه به مدعوین خیرمقدم گفتند و خاطرنشان کردند که افرادی مانند استاد رحیم پور با آثارشان به مثابه یک مردم شناس به شناخت زندگی و تجربه زیسته مردم سرزمین گیلان، می پردازند و به عقیده ایشان، استاد رحیم پور در کارها و آثار درخشانشان، از موضوعاتی صحبت کرده اند که جریان زندگی در آن می تپد. در پایان رئیس پژوهشکده گیلان شناسی از حضور همه مهمانان در مراسم تکریم استاد رحیم پور تشکر و قدردانی کردند.

در ادامه دکتر اصفهانی، رئیس بنیاد نخبگان در جایگاه حاضر شدند و درخصوص فعالیت های بنیاد نخبگان صحبت کردند ایشان با اشاره به این نکته که بنیاد، جهت تکریم و الگوسازی نخبگان گیلانی فعالیت خود را آغاز کرده بر لزوم توجه به گنجینه عظیم نخبگان در حوزه فرهنگ، هنر، علم و فناوری تأکید کردند و برنامه تکریم استاد رحیم پور را اولین قدم  بنیاد نخبگان جهت پاسداشت و حمایت از فعالیت نخبگان استانی عنوان کردند. به عقیده ایشان عشق اگر با علم و عمل توأم نباشد، کافی نیست و استاد رحیم پور علاوه بر عاشقی عالم، عامل هم هستند که همین نکته منجر به ماندگاری آثار ایشان شده است

پس از سخنان رئیس بنیاد نخبگان، مجری برنامه با اشاره به بازگشایی اولین هنرستان تخصصی موسیقی با نام طنین، از گروه موسیقی این هنرستان دعوت کردند که به جایگاه رفته و برنامه خود را اجرا نمایند. پس از این برنامه سرکار خانم دکتر نظری، مشاور وزیر کشور در امور زنان، به جایگاه رفتند و در تکریم و پاسداشت مقام استاد رحیم پور سخنانی ایراد کردند. ایشان ضمن افتخار به تبار گیلانی خود ریشه این اعتماد به نفس را رشد و بالندگی در فرهنگ و سنت گیلان زمین عنوان کردند همان سرزمینی که آثار افرادی چون استاد رحیم پور لالایی مادران برای کودکانشان بوده است.

در ادامه دکتر صفائی، رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه گیلان، به جایگاه آمدند. ایشان ضمن خیرمقدم به مهمانان بر لزوم حفظ زبان و فرهنگ گیلکی تأکید نمودند و یکی از راه های پاسداشت زبان گیلکی را مطالعه و نشر آثار افرادی چون استاد رحیم پور توسط نسل جدید عنوان کردند. به گفته دکتر صفائی، استاد رحیم پور در آثار خود بسیار به زبان و فرهنگ گیلکی پرداخته اند و با خوانش آثارشان با ریشه های قومی و فرهنگی خودمان آشنا می شویم.

در بخش بعدی برنامه آقای حسینی، رئیس اداره ارشاد سیاهکل، به جایگاه رفتند. ایشان ضمن اشاره به پیشینه و زادگاه استاد رحیم پور و ذکر گذشته پرافتخار شهر سیاهکل، عامل پیوند این گذشته با امروز سیاهکل را وجود اساتیدی مانند استاد رحیم پور عنوان نموده و وجود چنین افرادی را میراث بزرگی برای آیندگان دانستند.

در بخش پایانی مراسم استاد رحیم پور به جایگاه آمدند و با تشکر از تک تک دست اندر کاران و مدعوین به این نکته اشاره کردند که: کارشان بیان درد مردم در قالب اشعار و نوشته ها بوده و دغدغه خود را جمع آوری این نوشته و شعرها تا قبل از مرگ خود دانستند و تأکید کردند که هیچگاه برای جمع آوری این آثار دغدغه مالی نداشتند و تنها قصدشان بیان رنج های مردم سرزمین گیلان بوده است. ایشان در بخش دوم صحبت های خود نحوه سرودن ترانه جدیدشان را تعریف کردند و با تکنوازی سه تار به اجرای این تصنیف زیبا پرداختند. 

در پایان برنامه تابلوفرش نفیسی منقش به پرتره استاد به ایشان تقدیم شد، و از تمبر یادبودی که به پاسداشت و تکریم ایشان تهیه شده بود نیز رونمایی گردید.