بستن
FA EN AR RU FR CHI

مراسم رونمایی از کتاب زینب های خط مقدم ـ تالیف حجت الاسلام دکتر پورعیسی

مراسم رونمایی از کتاب زینب های خط مقدم ـ تالیف حجت الاسلام دکتر پورعیسی


مراسم رونمایی از کتاب زینب های خط مقدم ـ تالیف حجت الاسلام دکتر پورعیسی


کعبه بی نام و نشان می ماند اگر زینب نبود                        بی امان دارالامان می­ماند اگر زینب نبود

گرچه دادند انبیا هر یک نشان از کربلا                            کربلا هم بی نشان می ماند اگر زینب نبود

 

مراسم رونمایی از کتاب «زینب های خط مقدم»، تالیف حجت الاسلام والمسلمین دکتر پورعیسی، پنج شنبه ۱۹ تیرماه ۹۹ در سالن اجتماعات پژوهشکده گیلان شناسی برگزار گردید. این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن مجید توسط آقای دکتر شاکرنیا و پخش سرود ملی آغاز شد.

درابتدای جلسه دکتر موسوی، رییس پژوهشکده گیلانشناسی، به حاضرین خیرمقدم گفته و در ادامه اظهار کردند: تشکر می‌کنم از آقای پورعیسی که این کتاب را تالیف کردند و خوشحالم که در این ایام دوباره به هم برگشتیم. زندگی جز دیدار چیز دیگری نیست و آن روزها که در قرنطینه بودیم، فکر می‌کردیم که چقدر محتاجیم به دیدن هم. این بیماری به ما این مهم را یادآوری کرد که نباید به خود غرور داشته باشیم. کرونا حد و اندازه واقعی انسان را نشان داد.

امروز به خاطر تالیف دکتر پورعیسی اینجا جمع شدیم. باید بگویم که زنان در جنگ تحمیلی کمتر دیده شده اند و تعداد کتابهایی که به این موضوع پرداخته شده باشد کم است و همین نکته اثر دکتر پورعیسی را ارزشمند می‌کند. دفاع مقدس آثار ارزشمند زیادی داشته که یکی از این آثار همین کتاب است. نباید دفاع مقدس و همه قربانیان و آسیب­دیدگان این جنگ را فراموش کرد.

دکتر موسوی صحبتهای خود را اینگونه پایان داد که: در سال پایانی جنگ در دانشگاه شهید بهشتی سمیناری برگزار شد که استاد محمدتقی جعفری جمله­ای گفتند که در خاطرم ماند: «ای کاش بشر جنگ را برای همیشه به تاخیر بیندازد.» ما قدردان زنان بزرگ در جنگ هستیم و‌امیدوارم گه ازاین دست کارها باز در اینجا صورت بگیرد و باعث افتخار است که این اثر با همکاری پژوهشکده انجام شکل گرفته است.

در ادامه برنامه جناب سرهنگ مصطفی پور، رییس سازمان حفظ آثار و ارزش­های دفاع مقدس، صحبت کردند ایشان گفتند: از آقای دکتر موسوی بابت کمک و ایجاد فضا برای تالیف این اثر ارزشمند تشکر می‌کنم. دفاع مقدس، یک برهه درخشان ازتاریخ این مرزو بوم است اگر نگوییم از ابتدای بنای سرزمین شکوهمند ایران، که همه ما به این تاریخ افتخار می‌کنیم. واقعا برهه هشت ساله دفاع مقدس بی نظیر است و سخن گفتن در مورد این برهه به سالها نوشتن و گفتن نیاز دارد و باید در مقوله های مختلف آن کار شود. بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس به همین منظور ایجاد شد.

موضوع حضور زنان در دفاع مقدس شاید از نظر برخی تعارف باشد اما باید گفت که نقش بانوان یک نقش تاثیرگذار و حقیقی است که هم در بخش رزم هم حضور داشتند و حماسه های زیادی آفریدند و هم در بخش پشتیبانی و امداد و ایثار و حمایت عاطفی از رزمندگان بسیار تاثیرگذار بودند.

اما بحث اصلی من مربوط به حفظ ارزشها و آثار دفاع مقدس است و بانوان نقش بسیاری در این زمینه داشته و دارند و بنده نقش این قشر را محوری می بینیم. البته در ایام دفاع مقدس این نقش به درستی دیده نشده و هنوز هم دیده نشده است.ما ۶ هزار جانباز بانو و خواهر داریم که غریبانه دارند زندگی می‌کنند که بیش از سه هزار نفر آنها بالای بیست درصد جانبازی دارند. اما ما در این عرصه زیاد کار نکردیم.

در زمینه نشر معارف و ارزش­های دفاع مقدس باید نگاهی داشته باشیم به نقش همسران، مادران، ‌خواهران و دختران شهدا. این گروه نقش اثربخشی باید داشته باشند که به این نکته توجه نشده است. همسران جانبازان هنوز با سخت­ترین شرایط دارند ایثارگری می‌کنند و هنوز برایشان جنگ تحمیلی تمام نشده است.

سرهنگ مصطفی­پور در ادامه گفتند: در بخش ادبیات دفاع مقدس هم جای پای بانوان را خوب نگاه کنیم تاثیرگذار می‌بینیم؛ در ادبیات داستانی ما بانوان نویسنده و شاعره زیادی داریم که در نشر ارزشهای دفاع مقدس نقش داشتند. با توجه به حرف بزرگان ما که دفاع مقدس هنوز تمام نشده و امروز به دفاع فرهنگی و سیاسی تغییر پیدا کرده که در این عرصه لژمن و جلودار ما خانم­ها هستند.

تمرکز امروز دشمن بر کم کردن ارزش خانواده و ارزش مادر در جامعه است که در این عرصه باید به نقش بانوان توجه کرد. زنان جامعه ما تربیت کننده مدافعان حرم هستند و این مهم نشان دهنده این نکته است که بانوان نیمی از جامعه هستند و سازنده نیمی دیگر و همه ما مدیون این قشر زحمت­کش هستیم. امیدوارم در آینده به صورت تخصصی و حوزه به حوزه به نقش بانوان در جامعه پرداخته شود. خداوند به ما توفیق ادامه راه شهدا و ایثارگران بدهد و بتوانیم امانتدار آنها باشیم و شرمنده شهدای عزیز نشویم.

در ادامه مراسم آقای یزدانی، رییس ستاد امداد جبهه استان گیلان در دوران دفاع مقدس به سخنرانی پرداختند. ایشان گفتند: تشکر می­کنم که در چنین روزی در خدمت عزیزان هستم. در دوران جنگ من به ایلام رفته بودم و پس از بمباران شهر توسط هواپیماهای بعثی، شروع کردیم به انتقال مصدومان به بیمارستان. در بیمارستان ایلام صحنه­های دردناک فراوانی دیدم و دراین شرایط خانمهای زیادی در آن بیمارستان داشتند به این مجروحین امدادرسانی می­کردند. این افراد نیروهایی بودند که داوطلب و اعزامی از شهرها و استانهای مختلف کشور بودند. با دیدن این صحنه­ها به این کر کردیم که باید بیشتر مقدماتی فراهم کنیم تا خواهران استان گیلان هم بتوانند در راستای دفاع مقدس نقش آفرین باشند.

در زمان جنگ بنده مدیر حلال احمر استان بودم و یه یک اراده­ای خودمان به خرج دادیم و با تاثیر از آموزش­های سپاه پاسداران، الگو گرفتن از مراکز شبانه روزی امدادگری سپاه الگو گرفتم. گتم چقدر خوب است که ما هم در هلال احمر امدادگرانی  تربیت کنیم که به جبهه­ها اعزام شوند و بتوانند در آنجا کارهای امدادی انجام دهند. برای اولین بار در استان گیلان ستاد امداد جبهه را تاسیس کردیم و با کمک نیروی سپاه پاسدارانآموزش امدادگری را در همان اردوگاه شبانه روزی برای امدادگران انجام می دادیم. برادران سپاهی ما، رزم، رزم انفرادی، اسلحه­شناسی و ... علاوه بر اینها آموزش امدادگری به امدادگران را انجام می دادند. به این ترتیب تعداد زیادی از بردران و خواهران آموزش امدادگری دیدند و تهران هم دید که این حرکت زیبا و اثرگذاری است آمدند بازدید کردند و الگو گرفتند و این اموزشها در کل کشور هم انجام شد. وقتی نیروهای ما به جبهه اعزام می­شدند همین وجود امدادگران از نظر روحی و روانی بسیار اثرگذار بود و از نظر روحی و روانی اثر داشت. در همین راستا سرکار خانم کارگر و خواهر صفرگر دو تن از خواهرانی بودند که به دیدن من آمدند و در خصوص فعالیتهای بانوان در جبهه دنبال جمع­اوری اطلاعات بودند و چند روز پیش خبر دادند که این تلاشها نتیجه داده و کتاب زینبهای خط مقدم تالیف و چاپ شده است. و من خوشحالم که نقش کوچکی در راستای تالیف و تدوین این کتاب داشته ام.

در بخش بعدی مراسم جناب سرهنگ حق بین، فرمانده فاتح نوبل الزهرا، به سخنرانی پرداختند. ایشان اظهار داشتند: روزی دشمنان جنگ را از شهرهای ما شروع کردند یعنی خط مقدم جنگ شهرهای ما بودند. اما امروز چه اتفاقی دارد می افتد. ما در بسیاری از عرصه ها به دلیل سیاستها و‌مدیریت هایی که وجود دارد دچار مشکلیم اما نباید فکر کرد چون جامعه ای از نظر اقتصادی مشکل دارند، پس جامعه دچار فروپاشی خواهد شد. اگر در عرصه­هایی مانند اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... ضعف داشته باشد ممکن است جامعه فروبپاشد، اما من این اطمینان را می­دهم که ما امروز از نظر قدرت نظامی بسیار قدرتمندیم. و تا پنجاه سال آینده امریکایی ها هیچ غلطی نمی‌توانند کند. اما باید در مدیریت جامعه دچار اشتباه نشویم باید نمایندگان درست به مجلس بفرستیم.

در دوران جنگ، زینب های خط مقدم رفتند از جامعه ما دفاع کردند، و تکلیف ما امروز این است که این حقایق نوشته شوند. شاید امروز این کتابها خریدار نداشته باشد و اگر بتوانیم مشکلات اقتصادی مردم را حل کنیم یقیناً آن زمان می‌توانیم این آثار و اسناد را عرضه کنیم. نسلهای بعدی خواهند آمد و ارزش این آثار را در خواهند یافت. امروز تکلیف ما نوشتن است.

در ادامه خانم فلاح­پور، از امدادگران دوران دفاع مقدس به صحبت پرداختند. ایشان گفتند: تشکر می­کنم از حاج آقا پورعیسی عزیز و گرامی که یادی از خواهران رزمنده رودسری کردند. من سخنران نیستیم و آمده ام فقط چند جمله عرض کنم: اینکه ما رزمندگان دفاع مقدس هنوز هم رزمنده هستیم. حتی اگر سنمان هتا و هشتاد سال شود هنوز هم پای ولایت و اسلام هستیم. من به دخترانم اجبار نکردم پیرو‌ ولایت باشند فقط به آنها گفتم وصیت نامه شهدا رو بخوانید اگر جایی دیدید که از ولایت نگفتند آن وقت شما هر راهی می­خواهید بروید. وقتی ما این همه از شهدا حرف میزنیم و از آنها مایه می­گذاریم، باید پیرو راهشان هم باشیم. اول باید ببینیم شهدا برای چه رفتند و اصلا برای چه انقلاب کردیم؟ و اگر با شعور آمده­ایم جلو باید تا اخر باشیم.

پس از صحبتهای خانم فلاح­پور جناب سرهنگ بایرامی، رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس به سخنرانی پرداختند. ایشان تاکید کردند: در اداره ارشاد 9 درصد کتابهای تالیفی مربوط به کتابهای دفاع مقدس است. این آمار کمی نیست اما به نسبت این نکته که حضرت آقا فرمودند «دفاع مقدس گنج است» و هنوز زوایای مختلف این گنج را استخراج نکرده ایم، جای کار بسیار وجود دارد. سوژه های زیادی در عرصه دفاع مقدس برای تولید آثار فرهنگی وجود دارد و اگر می‌خواهیم یک تکیه گاه محکم و قابل اعتماد برای آینده نظام داشته باشیم، همین دفاع مقدس است. و این یک ثروت بزرگ ملی برای مردم ماست و پاسداشتش پاسداشت همه ایران است. و خود رزمندگان اولین کسانی هستند که باید در این زمینه فعالیت کنند. سوژه حضور بانوان در دفاع مقدس سوژه بسیار نابی است. باید بگویم که این استان ۳۴۰ رزمنده زن دارد و ما در این زمینه جای کار بسیاری داریم.  

در پایان مراسم دکتر پورعیسی گزارشی از نحوه تالیف و پژوهش کتاب زینب­های خط مقدم ارایه دادند. و با حضور تعدادی از فعالین حوزه دفاع مقدس و نماینده ولی فقیه در دانشگاه گیلان از کتاب زینب­های خط مقدم رونمایی شد.