بستن
FA EN AR RU FR CHI

مراسم شب چله (یلدا) گیلانی

مراسم شب چله (یلدا) گیلانی


مراسم شب چله (یلدا) گیلانی

مراسم شب چله (یلدا) گیلانی عصر روز پنجشنبه ٢٨ آذر، به همت پژوهشکده گیلان شناسی و معاونت فرهنگی دانشگاه گیلان و با همکاران اعضای انجمن علمی گردشگری و مدیریت جهانگردی در پژوهشکده گیلان شناسی برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر موسوی رئیس پژوهشکده گیلان شناسی ضمن خیرمقدم به حضار به بیان مختصری از رسوم رایج در گیلان را پرداختند. ایشان در صحبتهای خود اذعان داشتند که : می خواهیم امروز از این زاویه به یلدا نگاه کنیم که انسان ذاتاً قصه دوست و قصه پرداز است و بنا به همین گزاره ساده به نظر من قصه خواندن و قصه شنیدن نباید بهانه‌ای داشته باشد اما در فرهنگ ما و آداب و رسوم ما دورهمی ها و جشن هایی مثل یلدا و چهارشنبه سوری بهانه ای برای دور هم جمع شدن و دور هم ماندن و البته شعر و داستان خواندن است. من فکر می‌کنم آدم‌ها به دنیا می‌آیند تا قصّه بسازند که سرشت انسان قصه دوستی است. ایشان در ادامه سخنانشان با اشاره به کلمه قُصه، معروف به دنباله ای که در گذشته بعضی از افراد با آن موهایشان را بلندتر جلوه می دادند، به ارتباط این کلمه با این بیت از حافظ پرداختند:

 معاشران گله از زلف یار باز کنید

شبی خوش است بدین قصه اش دراز کنید

 ایشان در پایان برای همه آرزوی خیر و برکت کردند.

در ادامه مراسم کلیپی سه دقیقه­ای با محتوای آداب و رسوم شب چله پخش شد و سپس استاد محمد بشرا(درویش گیلانی) و سرکار خانم زهرا علیزاده(هامون گیلانی) با هنرمندی و زیبایی فوق العاده به اجرای قصه با موضوع شب چله در گیلان پرداختند و در ادامه انواع فال های سنتی رایچ در گذشته گیلان را با حضور میهمانان اجرا نمودند.

سپس مراسم تفال به دیوان حافظ با حضور افتخاری جناب دکتر یوسف پور عضو محترم هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی اجرا شد. وی پیش از اجرای مراسم حافظ خوانی در خصوص چگونگی برداشت از فال حافظ بر اساس نیت در شب یلدا و اینکه چرا حافظ را برای این تفال انتخاب کرده اند، صحبت نمود.

در ادامه آقای دکتر میثم نوائیان رییس محترم پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان گیلان در خصوص آئین­های گیلانی و لزوم پاسداشت فرهنگ گیلکی و حمایت از هنرمندان این حوزه، سخنرانی کردند. در انتهای مراسم گروه موسیقی سنتی گیل نوا به هنرنمایی پرداختند.