بستن
FA EN AR RU FR CHI

نشست تخصصی «مطالعات ایران شناسی در دانشگاه دولتی ایروان» برگزار شد

نشست تخصصی «مطالعات ایران شناسی در دانشگاه دولتی ایروان» برگزار شد


نشست تخصصی «مطالعات ایران شناسی در دانشگاه دولتی ایروان» برگزار شد

روز سه شنبه مورخه 17 خرداد 1401 با سخنرانی دکتر عباس پناهی دانشیار تاریخ پژوهشکده گیلان شناسی، یاسر کرم زاده دانشجوی دکترای زبان شناسی دانشگاه دولتی ایروان و همچنین سخنرانی برخط پرفسور وارطان وسکانیان رئیس  بخش ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان در سالن اجتماعات دکتر رحمدل پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار گردید.
در این نشست دکتر عباس پناهی ضمن برشمردن  اهمیت قفقاز در مناسبات منطقه­ای ایران با قفقاز و روسیه، روابط فرهنگی و تاریخی ایران و ارمنستان و همچنین نقش ارامنه در تاریخ و فرهنگ ایران را مورد بررسی قرار داد. بخش دوم سخنرانی ایشان به بررسی  مطالعات ایران شناسی در ارمنستان با تاکید بر بخش ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان اختصاص داشت. در ادامه پرفسور وارطان وسکانیان ضمن سپاسگزاری از برگزاری این نشست گزارشی جامع از روند تاریخی مطالعات ایران شناسی در ارمنستان پرداخت. وی نام تعدادی از شخصیت­های ارمنی و ایرانی که تلاشهای زیادی در جهت معرفی تاریخ و فرهنگ ایران در این سرزمین داشتند، برشمرد. علاوه بر این، پرفسور وسکانیان با تاکید بر نقش دانشگاه گیلان در روابط بین دانشگاهی، به بررسی کارنامه بخش ایران شناسی دانشگاه دولتی ایروان در زمینه مطالعات زبان شناسی در حوزه کاسپین به ویژه زبان تالشی، گیلکی و مازندرانی پرداختند.
سخنران سوم، دکتر یاسر کرم زاده نیز گزارش کاملی از نقش بخش دانشگاه دولتی ایروان در زمینه مطالعات ایران شناسی ارائه داد. دکتر کرم زاده با توجه به تجربه مستقیم در این دانشگاه و دانشی که در زمینه مطالعات ایران شناسی از استادان برجسته این بخش به ویژه پرفسور وسکانیان اندوخته، مباحث ارزشمندی از روند مطالعات ایران شناسی با تاکید بر سوابق مطالعاتی دانشمدان ارمنی در زمینه مطالعات زبان شناسی به ویژه در حوزه زبان تالشی ارائه نمود. در پایان نیز پرسش و پاسخی بین شرکت کنندگان و دکتر کرم زاده درباره روند مطالعات ایران شناسی در دانشگاه دولتی ایروان انجام پذیرفت.

 

آدرس کوتاه :