بستن
FA EN AR RU FR CHI

گزارش برگزاری مراسم سخنرانی علمی و معرفی کتاب واژگان پزشکی سنتی گیلان

گزارش برگزاری مراسم سخنرانی علمی و معرفی کتاب واژگان پزشکی سنتی گیلان


گزارش برگزاری مراسم سخنرانی علمی و معرفی کتاب واژگان پزشکی سنتی گیلان

مراسم معرفی کتاب واژگان پزشکی گیلان، تألیف مهندس فرامرز کوچکی زاد، 4 بهمن ساعت 16 در پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان برگزار شد. در این مراسم دکتر سید هاشم موسوی، رئیس پژوهشکده گیلان شناسی اولین سخنران مراسم بود که رویکرد مردم شناسی پزشکی را معرفی و تشریح نمود. ایشان تأکید کرد که در رویکرد مردم شناختی بدن در رابطه با فرهنگ، جامعه و اقتصاد مورد توجه قرار میگیرد. دکتر موسوی ابراز امیدواری کرد که با تغییر در آموزش پزشکی، نظام سلامت، بهداشت و پزشک خانواده مورد توجه قرار میگیرد و از طب زدگی، جراحی محوری و دارو محوری نجات یابیم و به سمت پیشگیری و تغییر رفتار حرکت کنیم.

دکتر کاوه ماهوتی، متخصص بیهوشی و محقق درعرصه تاریخ و فرهنگ گیلان، دومین سخنرانی مراسم، با موضوع واژگان پزشکی، را برعهده داشتند. ایشان از پیوند تاریخچه پزشکی، از زمان زرتشتی بودن ایرانیان تا زمان ورود اسلام به ایران سخن گفت. این گیلان پژوه از وجود دیدگاه های بومی همچون چشم زخم و نفرین دشمنان به عنوان علل بیماری ها، درگذشته گفت و اینکه پس از اعتلاء علم پزشکی و بهره گرفتن از آن، عواملی چون آلودگی و غیره... را بعنوان علل جدید بیماریها، جایگزین تفکر پیشین شده است. وی سخنان خود را اینگونه پایان بخشید: علم پزشکی با دانش پزشکان ایرانی و اسلامی توسعه یافت و منابع و تجربیات آنان در اختیار اروپاییان قرار گرفت. نمونه مشخص آن کتاب قانون ابن سینا ست که همچنان جز منابع اصلی دانشگاه های اروپا به شمار میرود.

دکتر پوپک کوچکی زاد، دکتر داروساز،آخرین سخنران این مراسم، به تاریخچه مختصری از طب سنتی در گیلان اشاره کرد و از کاستی ها و موارد ذکر نشده در این علم گفت. وی در پایان سخنان خود به معرفی انواع گیاهان دارویی مختص اقلیم گیلان پرداخت و در رابطه با پیشینه و تاریخچه مربوط به آنان توضیحاتی مطرح نمود.

در این مراسم جناب آقای مهندس کوچکی زاد، مولف کتاب، گزارشی از روند تالیف کتاب ارائه نمودند و نیز به معرفی کتابها و مقالات با موضوع مشابه که پیش از کتاب حاضر انتشار یافته اند، پرداختند.

در خاتمه مراسم با اهدای کتاب واژگان پزشکی سنتی گیلان به چند تن از فرهیختگان گیلانی پایان یافت.